آستر لباس – معرفی 5 مدل آستر برای زیر دوزی لباس

آستر لباس – معرفی 5 مدل آستر برای زیر دوزی لباس

آستر لباس، همواره با بدن شما در تماس است. به همین دلیل جنس آستر باید به نوعی باشد که متناسب با پوست شما باشد. انتخاب آستر یکی از بخش های مهم در خیاطی و دوختن لباس است. پارچه آستری انواع متفاوتی دارد؛ بنابراین مهم‌ترین سوالی که خیاطان هنگام خرید پارچه با آن مواجه هستند، این است که بهترین پارچه برای آستری کدام است؟ آیا جنس و مدل لباس در انتخاب آستری اثرگذار است؟

در ادامه به شما انواع پارچه آستری و کاربردهای آنان را معرفی خواهیم کرد. در سایت خاله یاردا علاوه بر آموزش خیاطی بدون الگو ، مقالات آموزشی مهمی نیز در خصوص خیاطی و بخش های مرتبط با آن به شما ارائه می شود. تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

آستر لباس چیست؟

در واقع آستر لباس نوعی پارچه برای زیرسازی لباس است که می‌تواند نتیجه کار شما را به شکل قابل توجهی متفاوت کند. به این معنی که با وجود آستری، زیبایی و ایستایی لباس شما می‌تواند چند برابر زیباتر از نمای آن بدون پارچه آستر باشد. علاوه بر زیبایی و کمک به ایستایی لباس، گروهی از آستر ها برای ایجاد گرمای بیشتر در لباس دوخته می‌شوند. همچنین گاهی برای پوشاندن درزهای دوخت درون لباس باید ترفندهای آسترکشی را در آن اجرا کرد.

چه زمانی از آستر استفاده می‌کنیم؟

آسترها نقشی تعیین کننده در ظاهر لباس دارند. در واقع مهم‌ترین کاربرد آنان برای خوش فرم نگه داشتن انواع لباس است. برای مثال هنگام دوخت انواع کت و دامن، لباس شب و مانتوهای مجلسی باید ترفندهای دوخت و حتی برش آستر را بیاموزید. چرا که این نوع از لباس‌ها تنها با دوخت آستر ایستایی قابل قبولی دارند. از طرفی بسیاری از لباس‌های منحصر به فرد با پارچه‌های دانتل و تور دوخته می‌شوند؛ بنابراین آستری لباس بخش جدایی ناپذیر در دوخت این نوع از لباس‌های مجلسی خواهد بود.

معرفی 5 مدل آستر لباس پر کاربرد

در اینجا به شما 5 نمونه آستر لباس که بیشترین کاربرد در خیاطی دارد را معرفی می کنیم. به این نکته توجه داشته باشید که برای هر نوع لباس و دوختی به یک پارچه آستری منحصر به فرد نیاز دارید.

شماره 1 – آستر ابریشمی؛ بهترین پارچه برای زیرسازی لباس شب

اگر برای دوخت لباس شب به یک خیاط حرفه‌ای مراجعه کنید، اغلب بهترین پیشنهاد او برای آستر لباس، استفاده از آستر ابریشمی است. آستر ابریشمی در حقیقت یک پارچه بسیار ظریف و نرم است که الیاف طبیعی تولید شده و به دلیل ظرافت و لطافتی که دارد به عنوان آستری برای لباس مجلسی به ویژه انواع دامن و پیراهن به کار می‌رود.

این پارچه همچنین با انواع لایی نیز سازگار است و دوخت ساده‌ای دارد. از طرفی وجود تنوع رنگی این نوع پارچه در چند سال اخیر باعث شده تا محدودیتی برای استفاده از آن وجود نداشته باشد و به خوبی پاسخگوی نیاز شما برای دوخت انواع لباس باشد.

شماره 1 - آستر ابریشمی؛ بهترین پارچه برای زیرسازی لباس شب
شماره 2 آستر ساتن؛ پرفروش‌ترین مدل آستر لباس

شماره 2 آستر ساتن؛ پرفروش‌ترین مدل آستر لباس

حتی اگر از خیاطی سررشته‌ای نداشته باشید، حتما بارها در انواع لباس خود آستر ساتن را دیده‌اید و ظاهر آن را می‌شناسید. آستر ساتن در حقیقت رایج‌ترین نوع آستر لباس است که می‌توان از آن برای دوخت لباس مجلسی تا انواع مانتو و لباس رسمی نیز استفاده کرد. همچنین چون این پارچه بافت ضخیمی دارد می‌توان از آن برای گرم‌تر کردن لباس نیز استفاده کرد. به همین دلیل یکی از بهترین آستری‌ها برای دوخت پالتو به حساب می‌آید.

ساتن انواع مختلفی مانند ساتن کش، ساتن چروک، ساتن حریر و ساتن دوش دارد. هر یک از این جنس ساتن‌ها می‌توانند با توجه به کاربری لباس و نوع دوخت شما انتخاب مناسبی باشند. برای مثال بسیاری از خیاطان از ساتن آمریکایی برای دوخت لباس عروس استفاده می‌کنند.

شماره 3 آستر پنبه؛ بهترین آستر لباس برای پوست‌های نازک و حساس

یکی از اصول دوخت لباس حرفه‌ای این است که علاوه بر زیبایی، راحتی افراد در لباس نیز مدنظر قرار بگیرد. این موضوع به ویژه در انتخاب آستر لباس که در تماس مستقیم با پوست بدن است اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. آستر پنبه یکی از بهترین پارچه‌های آستری است که به دلیل الیاف طبیعی و همچنین بافت نازک و ظریفش می‌تواند به طور کامل با پوست بدن سازگار باشد؛ بنابراین از این نوع آستر بیشتر برای لباس کودکان استفاده می‌شود.

شماره 3 آستر پنبه؛ بهترین آستر لباس برای پوست‌های نازک و حساس
شماره 4 –لایی حریر؛ آستر مناسب برای لباس حریر

شماره 4 –لایی حریر؛ آستر مناسب برای لباس حریر

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که لایی حریر در شمار لایی‌ها قرار دارد و نمی‌توان آن را به عنوان آستر استفاده کرد. در صورتیکه بهترین آستر برای لباس‌هایی با جنس حریر، لایی حریر است. این لایی به دلیل نازکی و هماهنگی با بافت حریر می‌تواند نمایی منظم و زیبا به لباس شما ببخشد.

شماره 5 – آستر کرکی؛ آستر مناسب برای لباس زمستانی

اگر برای لباس‌های زمستانی مانند انواع کاپشن و پالتو به دنبال یک آستر لباس مناسب و گرم هستید، آستر کرکی بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. این استر با جنس ضخیم و بافت کرکی خود می‌تواند هم به ایستایی لباس کمک کند و هم در فصل زمستان شما را از سرما حفظ کند. آستر کرکی ضخامت‌های متفاوتی دارد و در سال‌های اخیر رنگ‌های متنوعی از آن نیز به بازار آمده است که می‌توانید با توجه به رنگ لباس آن‌ها را خریداری کنید.

شماره 5 - آستر کرکی؛ آستر مناسب برای لباس زمستانی

نتیجه گیری نهایی در خصوص آستر لباس

آستر لباس به عنوان یکی از بخش های مهم در دوخت لباس مورد توجه قرار می گیرد. یادگیری اصولی مفاهیم اولیه در زمینه برش و خیاطی باعث می‌شود تا در طول زمان به یک خیاط حرفه‌ای تبدیل شوید. ما در سایت خاله یاردا علاوه بر آموزش خیاطی بدون الگو، مفاهیم و موارد مرتبط را نیز به صورت مقالات اموزشی به شما یاد می دهیم. هدف ما این است که در این قدم‌ها همراه شما باشیم تا شما به یک خیاط حرفه ای تبدیل شوید.

معرفی سایت خاله یاردا

هدف از ایجاد سایت خاله یاردا، به عنوان مرجع یادگیری خیاطی بدون الگو، ارائه آموزش‌های لازم به صورت آنلاین به کاربران است. شما می‌توانید به راحتی آموزش‌های مورد نیاز خود را به صورت جداگانه و بر اساس نیاز خود تهیه کرده و از خیاطی خود لذت ببرید. همچنین این آموزش‌ها به خیاطان و افراد علاقه‌مند به خیاطی کمک می‌کند که سریع‌تر و بهتر لباس‌های مدنظر خود را آماده کنند.

معرفی سایت خاله یاردا

هدف از آموزش خیاطی بدون الگو چیست؟

با آموزش خیاطی بدون الگو می‌توانید هر آنچه دوست دارید بدوزید، از دامن گرفته تا انواع پیراهن و شلوار! همیشه یادتان باشد که برای دوختنِ آموزش دوخت لباس مجلسی بدون الگو و چه با الگو، هر چه اندازه‌گیری را دقیق‌تر انجام دهید و هر چه بیشتر به آن توجه کنید، نتیجۀ کارتان به مراتب بهتر خواهد بود. اگر قبلاً اندازه‌ها را تخمینی حساب می‌کردید، بهتر است از حالا به بعد، دقت کارتان را بیشتر کنید و به سراغ اندازه‌گیری دقیق بروید. قسمت‌های لازم را به طور دقیق انجام دهید و لباس را بر اساس آن اندازه‌ها بدوزید. یادتان باشد که اندازه‌هایی که می‌گیرید، درواقع نقشۀ راهتان هستند و باید بسیار دقیق باشند.

Hossein_Barati وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *